Blog finansowy

Mieszkanie dla młodych MDM 2021 Warszawa

Warszawa to najprężniej rozwijający się rynek budowlany w Polsce, a w ciągu niespełna 5 lat powstaje tam około 60 tysięcy nowych mieszkań. Warszawa to oczywiście najwieksze miasto w Polsce, a zamieszkanie tam niesie za sobą jasną przyszłość. Warto zastanowić się nad zamieszkaniem w stolicy, również ze względu na możliwe dofinansowania (kiedyś np. Mieszkanie dla Młodych, MDM).

Mieszkanie dla Młodych, czyli w skrócie MDM osiągnęło szczyt popularności w ostatnich latach. Czym jest MDM? Program oferujący dofinansowanie na zakup pierwszego mieszkania zakończył się w 2018 roku. Z państwowego budżetu przydzielono na niego ponad 3 miliardy złotych. Dzięki Mieszkaniu dla Młodych ponad 110 tysięcy osób skorzystało z dofinansowania i zakupiło swoje pierwsze mieszkanie.

MdM nie ograniczało się jedynie do osób żyjących w parze – cieszyło się również ogromną popularnością wśród singli. Młode, bezdzietne pary stanowiły aż 70% podpisanych umów o dofinansowanie. Program rządowy wpłynął także w znacznym stopniu na Warszawski rynek nieruchomości.

Będzie Mieszkanie dla Młodych w 2021?

Zarówno MdM jak i program Rodzina na Swoim zakończyły się kilka lat temu, niemniej jednak czy to oznacza, że nie ma na co liczyć w przyszłości? Ministerstwo Rozwoju informuje, iż aktualnie trwają prace nad nowym programem, który ma mieć za zadanie wsparcie osób nabywających nieruchomość za kredyty hipoteczne. Nie wiemy jednak, jaką kwotę przewiduje budżet państwowy ani jakie będą warunki skorzystania z dofinansowania. Oficjalnie największym problemem, z jakim spotykali się młodzi kredytobiorcy był brak wkładu własnego, więc można przewidywać, iż to właśnie w ten sposób program ma zapewniać pomoc.

Kto mógł ubiegać się o MdM?

Do dofinansowania kredytu hipotecznego mogły przystąpić osoby niepozostające w związkach, osoby w związkach nieformalnych oraz małżeństwa. Warunkiem koniecznym było posiadanie mniej niż 36 lat. Oczywiście, niezbędne było aby osoby ubiegające się o Mieszkanie dla Młodych nie posiadały własnego mieszkania lub domu. Całkowita powierzchnia mieszkania nie mogła wynosić więcej jak 75mkw., a domu rodzinnego – max 100 mkw. Jeśli ktoś posiadał w dniu składania wniosku więcej jak troje dzieci, można było skorzystać z mieszkania o powierzchni do 85 mkw. I domu 110 mkw.

Oczywiście można było skorzystać z dofinansowania wyłącznie niektórych banków. Mieszkanie lub dom musiało znajdować się na terenie Polski a zobowiązanie rozliczane w walucie polskiej na okres minimum 15 lat.

Ile wynoszą dopłaty jednorazowe?

Single i małżeństwa bezdzietne mogły skorzystać z dopłaty 10% wartości odtworzeniowej mieszkania lub domu, natomiast pary z jednym dzieckiem 15%. Osoby z dwójką dzieci korzystały z dopłat w wysokości 20%, a osoby z trójką dzieci mogły liczyć na 30%. Beneficjent musiał zwrócić środki, jeśli złamał któryś z warunków umowy, czyli np. wynajął kupione mieszkanie.

Potrzebujesz porady eksperta finansowego?

Zadbaj o swoje finanse razem z Polprof Warszawa i zdobądź najtańsze kredyty dzięki profesjonalnym pośrednikom.