Blog finansowy

Najlepiej zarabiający w Warszawie

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zastanawiał się, ile mógłby zarabiać zmieniając miejsce pracy. W poniższym artykule postaraliśmy się przybliżyć, kto i w jakich zawodach zarabia w Warszawie najwięcej.

Pandemia koronawirusa spowodowała na rynku pracy w Polsce wiele masowych zwolnień, niemniej jednak średnia płaca z roku na rok ciągle rośnie. Mediana wynagrodzenia za miesiąc styczeń 2021 wynosiła dokładnie 5536,80 zł brutto – tak wynika z najnowszych danych GUS (Główny Urząd Statystyczny).

Oczywiście stawki styczniowe będą różniły się nieco od rekordowych grudniów, jednak zazwyczaj jest to ze względu na świąteczne premie, podwyżki i bonusy. Mimo wszystko w skali roku możemy mówić o podwyżkach rzędu blisko 5% – w 2020 roku średnia stawka wynosiła 5282,80 zł brutto. Kwoty podawane są oczywiście w wartościach brutto. Oznacza to, że na konto przeciętnego Kowalskiego wpływa około 3991,72 zł.

Dane z GUS uwzględniają głównie średnie i duże firmy, co oznacza, że pomijane są dane firm zatrudniających mniej niż 10 pracowników. GUS nie liczy także osób zatrudnionych na umowę o zlecenie czy dzieło. Należy również pamiętać, że około 759 zł to składki ZUS, 430 zł idzie do NFZ a 356 zł na zaliczkę z tytułu podatku dochodowego.

 

Jakie zawody w Warszawie zarabiają najwięcej?

Administrowanie i działalność wspierająca – to nawet do 3848 zł brutto. Osoby z tej grupy zawodowej zajmują się głównie działalnością detektywistyczną, ochroniarską, administracyjną i biurową lub sprzątającą.

Transport i gospodarka magazynowa – około 5025 zł brutto. Oczywiście ta grupa zawodowa to osoby zatrudniane w: transporcie lądowym, wodnym, lotniczym lub usługach magazynowych wspierających transport.

Edukacja – zarobić można około 5147 zł brutto. Dotyczy to wszelkich pracowników naukowych np. nauczycieli w szkołach publicznych i niepublicznych oraz zawodów związanych z edukacją w zakładach karnych i aresztach.

Opieka społeczna – zarobki w tej branży wzrosły o około 500 zł i teraz można w tej grupie zawodowej zarabiać ok. 5402 zł brutto. W tą grupę uwzględniamy osoby pracujące w pogotowiu ratunkowym, szpitalu czy ośrodkach pomocy społecznej.

Przemysł – średnie zarobki brutto to około 5948 zł. Ta grupa obejmuje osoby zatrudnione w firmach produkujących np. artykuły spożywcze, urządzenia elektryczne, napoje, odzież lub wyroby z drewna.

Handel i naprawa pojazdów samochodowych – tu można zarobić około 6406 zł. Tę grupę zawodową obejmują głównie osoby zajmujące się sprzedażą samochodów, prowadzące warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji czy stacje kontroli pojazdów.

Obsługa rynku nieruchomości – gdzie średnie zarobki to 7245 zł brutto. Do tej grupy zawodowej zaliczamy agentów i pośredników nieruchomości. Należy pamiętać również o wysokim systemie premiowym w tych zawodach.

Działalność naukowa i techniczna – średnie zarobki brutto to 8232 zł. Do tej grupy wliczamy pracowników IT, wykładowców szkół wyższych, pracowników technicznych i naukowych.

Działalność finansowa i ubezpieczeniowa – około 9396 zł. Do tej grupy zaliczamy osoby zatrudnione w sektorze finansowym, ubezpieczeniowym czy funduszy i innych usług finansowo-kredytowych.

 

Która branża daje szansę na najlepszą pensję?

Warszawscy pracownicy zarabiają najwięcej w firmach zatrudniających 1000 i więcej pracowników a średnia ich zarobków to 7531 zł. Najwięcej zarabiają prawnicy – ich średnia to 12 742 zł brutto. Więcej zarabiają jedynie osoby z wyższych kadr zarządzających oraz specjaliści i managerowie IT.

 • Specjaliści i managerowie – 12096 zł
 • Administracja – 6215 zł
 • Bankowość i ubezpieczenia – 11 918 zł
 • Finanse i księgowość – 10 329 zł
 • HR – 10 234 zł
 • Inżynieria – 9685 zł
 • IT – 14 058 zł
 • Logistyka – 10 026 zł
 • Farmacja i sprzęt medyczny – 12 146 zł
 • Prawo – 12 742 zł
 • Sprzedaż i marketing – 10 725 zł
 • Wyższa kadra zarządzająca – 21 966 zł

Potrzebujesz porady eksperta finansowego?

Zadbaj o swoje finanse razem z Polprof Warszawa i zdobądź najtańsze kredyty dzięki profesjonalnym pośrednikom.